Ze světa designu Marcel Breuer – designér, který změnil svět

Markéta, 01. 06. 2024


Marcel Breuer patří mezi ikony v oblasti architektury a designu nábytku. Je jedním z nejvýznamnějších architektů a designérů 20. století. Jeho jméno je často spojováno s Bauhausem, revoluční školou designu, kde nejen studoval, ale později se stal i jedním z jejích nejvýznamnějších učitelů. Práce Marcela Breuera je známá pro svůj revolučně inovativní přístup, protože snoubí funkčnost s estetikou a jednoduchostí a jeho díla jsou díky tomu nadčasová.

Život Marcela Breuera

Marcel Breuer se narodil v roce 1902 v Maďarsku. Začal svou kariéru už v 18 letech, kdy se stal studentem slavné školy Bauhaus v Německu. Bauhaus byl známý svým přístupem, který spojoval umění, řemeslo a technologii s filosofií. V tomto období začal experimentovat s materiály a formami, které ho později proslavily.

Průlom v jeho kariéře

Po zavření Bauhausu nacisty v roce 1933 se Marcel Breuer přestěhoval do Londýna a později do Spojených států, kde pokračoval ve své práci a na projektech. V USA se Breuer stal známým díky svým inovativním rezidenčním projektům, které zdůrazňovaly integraci přírodního prostředí a moderního životního stylu. Konkrétním příkladem z jeho nádherných rezidenčních staveb je Robinson house. Věděli jste ale, že také navrhoval hotely a kostely? Jedním z proslulých hotelů je hotel La Flaine, který se nachází v horském rekreačním středisku Flaine ve Francii.  

Jeho architektonický styl byl často charakterizován použitím čistých linií, kombinací materiálů (především betonu a kovů) a hravým využitím světla, čímž vytvořil ikonické stavby, jako je např. Whitney Museum of American Art v New Yorku, nebo také UNESCO sídlo v Paříži či památník Wassily Kandinského v ruském Krasnodaru.

Breuerova práce se neomezovala pouze na jednu oblast designu. Jeho snaha o inovaci ho vedla ke vytvoření ikonických kusů nábytku, mezi které patří např. jeho slavné křeslo Wassily, které navrhnul v roce 1925. Mnoho lidí si klade otázku, kde přišel na tak netradiční název pro křeslo. Bylo pojmenované po jeho příteli a kolegovi z Bauhausu, Vasiliji Kandinském.

Dalšími ikonickými díly z jeho tvorby jsou stolky Laccio, jež dodnes slouží jako ukázka čistého, funkčního designu. Kromě stolů a křesel, ale také navrhoval lampy. Jednu z jeho krásných Art Deco lamp můžete vidět i u nás v showroomu. Je to sběratelský kousek, který vyzdvihne každý interiér – krásná mosazná lampa, která byla vyrobena ve Francii v roce 1925 pro Mezinárodní výstavu v Paříži.

Art Deco lampa z roku 1925

 

Odkaz Marcela Breuera

Práce Marcela Breuera má trvalý dopad nejen na design nábytku, ale také na moderní architekturu. Zemřel v roce 1981, ale jeho odkaz je více než jen sbírkou objektů v muzeích nebo galeriích, je inspirací pro nás všechny. Jeho důraz na inovaci, funkčnost a estetiku inspiroval generace designérů a architektů po celém světě.

Věděli jste, že některá z neslavnějších děl můžete nalézt u nás ve studiu? Např. jeho ikonické křeslo Wassily, nebo krásnou Art deco lampu z roku 1925…  Zastavte se u nás a přijďte se podívat na jeho díla. A kdo ví, možná právě nyní je ten pravý čas, aby i váš domov získal kousek historie a nadčasovosti od tohoto designového génia.

Těšíme se na vás!

Váš tým Unlikely


More posts