V dnešní době se čím dál tím více lidí snaží žít v souladu s přírodou. To ovlivňuje nejen jejich způsob stravovacích návyků, způsob dopravy a cestování, ale také stále častěji zařizování domovů. Eco-friendly, neboli ekologicky šetrný interiér, se stává módním trendem i životním stylem. Jak vytvořit domov, který je nejen krásný, ale také funkční a šetrný k životnímu prostředí? Připravili jsme pro vás 6 tipů, jak na to.

Co to znamená „eco-friendly interiér“?

Pojem „eco-friendly“ představuje přístup k designu interiéru, který respektuje ekologické principy a snaží se minimalizovat negativní dopad na životní prostředí. Pomáhá snížit nejen jeho dopad, ale také výrazně zlepšuje kvalitu života díky přirozenému osvětlení, lepší kvalitě vzduchu a zdravějšímu prostředí obecně.

 

Jak můžete svůj domov proměnit v eco-friendly?

  1. Volba materiálů

Klíčovým prvkem je volba materiálů. Dejte přednost přírodním materiálům jako je dřevo, kámen, bambus, korek, ratan či lněné tkaniny. Při nákupu se zaměřte na produkty s certifikacemi, které garantují ekologickou šetrnost. Koberce a textilie by měly být vyrobeny z organické bavlny, vlny nebo recyklovaných materiálů.  Velice designově zajímavá a zároveň udržitelná volba je koupě vintage orientálního koberce. V poslední době se setkáváme i s látkami ZERO WASTE, kdy se jedná o látky, které již původní značky nepotřebují. My sami v našem Unlikely obchodě k přečalounění tyto látky rádi používáme.

  1. Minimalismus a multifunkčnost

Zaměřte se na kvalitu místo kvantity. Investujte do nadčasových a trvanlivých designových kousků, které vydrží léta. Snižte množství nepotřebných věcí a přemýšlejte o každém nákupu z hlediska jeho dlouhodobého dopadu na životní prostředí.

Věděli jste, že produkce nábytku zatěžuje 3x víc uhlíkovou stopu než produkce oblečení a textilu celkově? Stejně tak je to i s likvidací nábytku, má o polovinu vyšší uhlíková zátěž v porovnání s textilem….

  1. Energie a osvětlení

Zvolte LED žárovky, termostaty s možností programování, kvalitní izolace a spotřebiče s vysokou energetickou účinností. Jsou skvělými investicemi do udržitelného bydlení, protože nejen ušetříte peníze za energie, ale také snížíte svou uhlíkovou stopu.

Zvažte instalaci smart systémů pro regulaci teploty a osvětlení, které pomohou snížit spotřebu energie a zvýšit komfort vašeho domova. Pokud bydlíte v domě, popřemýšlejte o instalaci solárních panelů nebo systému pro sběr dešťové vody.

  1. Vneste do domova zeleň

Proměňte svůj domov v zelenou oázu. Rostliny jako součást interiéru nejen zkrášlují prostor, ale také zlepšují kvalitu vzduchu. V domácnosti se snažte integrovat pokojové rostliny, které jsou známé svou schopností čištěním vzduchu jako jsou např. Fíkus, Aloe Vera, Toulitka Tchynin jazyk, Lopatkovec, Dračine, Aglaonema a další.

  1. Vintage a recyklace

Recyklace starých kusů nábytku a dekorací nejen šetří peníze a napomáhá životnímu prostředí, ale také přináší originalitu a jedinečnost do vašeho domova. Mnoho starších předmětů má navíc svou jedinečnou historii a charakter, který novým předmětům chybí.

Pořiďte si vintage nábytek či dekorace, nebo se zajděte podívat do bazarů s nábytkem. Nabízí se tam spousta pěkných věcí za zlomek ceny, záleží na vkusu. Před každým nákupem zvažte, zda nepůjde stávající nábytek opravit nebo přečalounit. Mnohdy vznikne díky malým úpravám nádherný kousek, který neskutečně vyzdvihne interiér.

A pokud se rozhodnete pro koupi nového kusu nábytku, pečlivě si vybírejte, u koho nakupujete, jak udržitelně se společnost chová – jestli zodpovědně, nebo ne. 

  1. Barvy v interiéru

Eco-friendly interiér by měl také podporovat zdravé životní prostředí uvnitř vašeho domova. Používejte barvy a nátěry s nízkým obsahem VOC (těkavých organických látek), které neškodí vašemu zdraví. Používejte ekologické barvy nejen do interiéru, ale také exteriéru.

Vytvoření eco-friendly interiéru nemusí být obtížné ani drahé. S trochou kreativity a závazku k udržitelnosti můžete vytvořit prostředí, které je nejen krásné a funkční, ale také šetrné k přírodě. Každý malý krok směrem k udržitelnosti se počítá. Navíc pomůžete přispět k lepšímu světu pro nás i budoucí generace.

Váš tým Unlikely